Łączna liczba wyświetleń

środa, 10 marca 2021

#recenzjePi "CIAŁO PAMIĘTA rewolucja w terapii traumy" Babette Rothschild


Profesjonalizm, użyteczność, przejrzystość, tłumaczenie na przykładach - to określenia, które świetnie oddają charakter książki "CIAŁO PAMIĘTA tom 2 Rewolucja w terapii traumy" autorstwa Babette Rothschild. Jest to moje drugie spotkanie z pozycją z serii PSYCHIATRIA I PSYCHOTERAPIA od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i ponownie jestem zachwycona. Nie wiem dlaczego ta seria nie cieszy się większą popularnością, a popularność zdecydowanie się jej należy. Mądre, pouczające i pozbawione patosu podręczniki teoretycznie dla terapeutów, które według mnie, są dla każdego, kto szuka odpowiedzi na pytania dotyczące ludzkiej psychiki i pragnie zapanować nad swoimi emocjami.


Babette Rothschild skupia się na PTSD, czyli zespole stresu pourazowego, ale zaznacza, że jej praca może pomóc także ludziom cierpiącym na inne (powiedzmy) odmiany traumy. Dostarcza konkretnych wskazówek terapeutom, którzy pracują z ludźmi zmagającymi się z PTSD, a choroba ta wymaga leczenia, ponieważ znacznie utrudnia funkcjonowanie, o ile go całkowicie nie hamuje.



Najbardziej doceniam konkretne przykłady, zapisy sesji terapeutycznych z omówieniem niemal każdego słowa. Jest to fascynująca, ale i trochę przerażająca lektura, bo opisuje prawdziwych ludzi, którzy przeżyli w życiu piekło i nie mogą się pogodzić z przeszłością. O pewnych rzeczach nie sposób zapomnieć, pewne rzeczy należy "przepracować", ale Rothschild i tutaj nie daje prostych odpowiedzi. Karci terapeutów, w tym i siebie za zbytnie trzymanie się "reguł", za skupianie się na traumatycznym wydarzeniu z przeszłości klienta, podczas gdy nie zauważa się stanu, w jakim ów klient się znajduje. Autorka przekonuje, że w psychoterapii, psychologii nie ma prostych odpowiedzi, a w procesie jakim jest terapia traumy konieczne są zmiany. Terapeuta ma przede wszystkim pomóc pacjentowi powrócić do normalności, a czasem wręcz nie jest wskazane wracać do przeszłości, wskazane zaś może być budowanie i praca z miłymi wspomnieniami.



Jednym z najciekawszych tematów podejmowanych przez Babette jest autonomiczny układ nerwowy (AUN), o którym nigdy nie czytałam, a teraz, gdy już wiem na czym polega, mogę uzyskane informacje wykorzystać w poprawie własnego życia. Niezwykle ważne jest zauważanie swoich emocji. Im wcześniej rozpoznamy, że z naszym "nastrojem" coś się dzieje, tym łatwiej zapanujemy np. nad złością. Wielkim ułatwieniem jest tabela, którą mamy opisaną szczegółowo w tej pracy i również dostajemy ją pięknie wydrukowaną, jako dodatek do książki. AUTONOMICZNY UKŁAD NERWOWY: REGULACJA PRECYZJI NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ.



Bardzo, ale to bardzo polecam wam tę książkę, jaki i poprzednią z tej serii "DIALOG MOTYWUJĄCY I TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA". Są to wyjątkowo wartościowe pozycje i jeśli macie kupić jakąś książkę z dziedziny psychologii, to niech to będzie książka z serii PSYCHIATRIA I PSYCHOTERAPIA od Wydawnictwa UJ. Naprawdę zachęcam was do zapoznania się choć z jednym tytułem, a obiecuję, że się nie zawiedziecie. To wiedza w czystej postaci, a nie jakieś wywody nie wiadomo kogo o nie wiadomo czym - złote myśli bez podstaw, bez badań, bez doświadczenia. Te książki to złoto, informacyjne mięso psychologiczne (że się tak wyrażę nieprofesjonalnie). Zerknijcie na stronę Wydawnictwa UJ, przeglądnijcie książki z omawianej serii (wybór jest ogromny), a na pewno znajdziecie coś dla siebie. Nie zrażajcie się profesjonalizmem tych publikacji, bo właśnie to jest w nich najlepsze. Jeśli nie zrozumiecie czegoś, albo nie będziecie wiedzieć, co to jest np. dysocjacja, to cóż... google znajdzie wam definicję w mig.

każdy nosi w sobie rany - każdym targają niechciane emocje - zapanujmy nad nimi
9/10
Tom 2
seria PSYCHIATRIA I PSYCHOTERAPIA
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
π



20 komentarzy:

  1. Takie książki są cięższe i trudniejsze... w tej chwili nie dla mnie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. rozumiem, ale jeśli kiedyś będziesz chciała przeczytać coś z dziedziny psychologii / psychoterapii, to koniecznie sięgnij po tę serię - jest świetna

      Usuń
  2. Myślę, że mogłaby mnie zainteresować 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę bardzo polecam. Rzetelna praca i niezwykle ciekawa.

      Usuń
  3. Na razie nie sięgnę po tę książkę, bo zbyt ciężki temat jednak. Ale może kiedy indziej - w dalszej przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  4. A moja terapeutka zawsze mówiła, że nad emocjami nie mamy władzy, ale nad swoimi działaniami już tak. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jeśli je w porę rozpoznasz - zanim wybuchną - to możesz nad nimi zapanować - tak uważam i fakt, nad działaniami mamy władzę, choć czasem mają nad nami władzę inni

      Usuń
  5. Na chwilę obecną nie planuję czytać tej książki, ale nie skreślam jej, bo może kiedyś po nią sięgnę. ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Uh dopiero wróciłam od psychologa daj odsapnąć :D. Sama teraz rozkładam swoją psychikę na części pierwsze. Może i tą książką się zainteresuję ale to za jakiś czas :) Nie wszystko na raz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. rozumiem - ale warto o niej wiedzieć i dać jej kiedyś szansę

      Usuń
  7. Myślę, że mogłabym z niej dużo się dowiedzieć, a ja lubię takie książki, więc jak najbardziej zapisuję sobie tytuł.
    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  8. Myślę, że nie każdy może być psychoterapeutą, a podobne lektury w trudnym czasie to pewne ryzyko...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zgadzam się, ale wiedza zawsze jest na plus - warto poznać sposoby wychodzenia z kryzysu - to bardzo ciekawa lektura i nie sądzę by była ryzykowna - nie mówię tutaj o osobach, które są poważnie chore, ale o osobach, które czują się dobrze, ale czasem, jak to w życiu, zmagają się ze smutkiem i gorszymi dniami - dla mnie wiedza zawsze jest na plus

      Usuń
  9. Myślę, że przeczytanie przeze mnie tej książki jest tylko kwestią czasu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawa ozycja, coś dla mnie. Zapraszam na mój blog. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń