W superbohaterską serię komiksów ROGUE SUN jestem już dość mocno wkręcona - pomimo mojej nieznajomości TOM 1... Jednak 2, 3 i teraz 4 poznany i odhaczony - pozytywnie. TOM 4 DIVINITY uważam za najlepszy, najbardziej wciągający i naprawdę spektakularnie narysowany. Ta seria ogólnie trzyma poziom, ale jakoś ta 4 mnie kupiła w całości.
portrety świata π
Łączna liczba wyświetleń
piątek, 26 czerwca 2026
#recenzjePi "ROGUE SUN t.4 DIVINITY" Parrot, Cotton, Abel, Frenda, Marques, Carey
czwartek, 25 czerwca 2026
#recenzjePi "SECESJA W BYDGOSZCZY" Iwona Jantoń i Sławomir Marcysiak (tekst), Edyta Pękala (fotografie)
Przychodzę dzisiaj z pięknie wydanym ALBUMEM wypełnionym fotografiami Edyty Pękali i wiedzą Iwony Jantoń i Sławomira Marcysiaka. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak wygląda ta pozycja, na jakim papierze Wydawnictwo Zysk i S-ka postanowiło wypuścić tę książę, oraz jak bardzo wartościowa jest to rzecz.
Mamy tu do czynienia z pozycją idealną do położenie w przedpokoju, lub na stoliku kawowym, by goście mogli zapoznać się z jej urokiem. Uważam, że jest to ALBUM obowiązkowy dla: po pierwsze obywateli Bydgoszczy (zrozumiała grupa docelowa), po drugie osób zainteresowanych historią (perełka jakich mało), po trzecie tych, co parają się architekturą, sztuką, rzemiosłem wszelkim (pasjonaci proszeni do stołu) i po czwarte dla wszystkich, którzy szukają piękna, inspiracji i wiedzy...
Czytelnik dostaje tu solidną dawkę informacji przedstawionych w sposób przejrzysty. Uwagę przykuwają najpierw świetnie fotografie, potem świetny tekst. Wszystko zostało drobiazgowo przemyślane, by SECESJA W BYDGOSZCZY wyglądała i prezentowała najwyższy poziom, oddziaływała na zmysły i poruszała do podróży po Bydgoszczy.
Ja w Bydgoszczy byłam parę razy za moich studenckich czasów, ale chyba powinnam odnowić to doświadczenie i przejść się po najpiękniejszych miejscach miasta świadomie, a nie na szybko i bez celu. Ten ALBUM pomaga zrozumieć historię miasta, to jakie wpływy przyjęło i jak się kształtowało architektonicznie. Na mnie największe wrażenie zrobiły PIECE KAFLOWE (diamenty), klatki schodowe (cudeńka) i drzwi (do magicznej krainy). Bardzo polecam tę pozycję! Elegancja, wiedza i smak.
spacerkiem po BYDGOSZCZY
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki
π
środa, 24 czerwca 2026
#recenzjePi "W GŁOWIE SHERLOCKA HOLMESA koszmar z Loch Leathan" część 1/2 // według Sir Arthura Conana Doyle'a, Cyril Lieron (scenariusz), Benoit Dahan (ilustracje)
Gratka! Prawdziwa gratka! W GŁOWIE SHERLOCKA HOLMESA - KOSZMAR Z LOCH LEATHAN część 1/2, to absolutna perełka! Niewiarygodnie piękna pozycja, niewiarygodnie sprytna, niewiarygodnie klimatyczna i niewiarygodnie klasyczna!!! Moi Państwo - to jest warte uwagi... ZDECYDOWANIE warte UWAGI.
sobota, 20 czerwca 2026
#recenzjePi "PALCE Z KWARCU" Karol Kalinowski
Twórczość Karola Kalinowskiego myślę, że każdy fan dobrego komiksu - powinien znać. Ja przygodę z tym twórcą rozpoczęłam od jego genialnej ŁAUMY, mam ogromną chrapkę na KOŚCISKO, ale przyszły do mnie w międzyczasie PALCE Z KWARCU i o nich skreślę tu parę słów.
wtorek, 16 czerwca 2026
#recenzjePi "SŁOWNIK POJĘĆ UTRACONYCH" Pip Williams
SŁOWNIK POJĘĆ UTRACONYCH... czyż to nie brzmi cudownie?! Warto do tego dodać słowo "Skryptorium", by jeszcze mocniej zrozumieć niezwykłość tej powieści. Pip Williams napisała coś tak misternie złożonego ze słów brzmiących dźwięcznie, że każdy, ale to każdy, kto kocha literaturę - będzie usatysfakcjonowany... a może nawet "oczarowany".
niedziela, 14 czerwca 2026
#recenzjePi "KRONIKI WIELKIEJ PUSZCZY tom 2 DZIKIE PLEMIĘ GRZYBÓW" Wioleta Detyniecka (scenariusz), Aneta Szczypczyk (ilustracje)
Komiksy dla dzieci, to zawsze gratka - zwłaszcza dla każdego miłośnika pięknie wydanych i zilustrowanych dzieł. KRONIKI WIELKIEJ PUSZCZY tom 2 DZIKIE PLEMIĘ GRZYBÓW, jest właśnie takim dziełem - niezwykle estetycznym, świetnie wydanym, barwnym i z magiczną przygodą w roli głównej.
Tom 1 TAJEMNICA STARSZEJ PANI przyznaję, że podobał mi się umiarkowanie. Oczywiście przepadłam w rysunkach i barwach, w tym jak komiks wygląda, ale zawiódł mnie scenariusz. DZIKIE PLEMIĘ GRYBÓW jest pod tym względem lepsze i stoi na tym samym, bardzo wysokim poziomie "wizualnym". Trudno nie zachwycić się rozwiązaniami kadrowymi, mimiką bohaterów, kolorami, które wibrują pod palcami i absolutnie rewelacyjnymi planami ogólnymi, krajobrazami i dzikością przedstawionej przyrody... ale i postaci magiczne - miód na oczy.
Scenariusz, choć prosty, to zdecydowanie bardziej wciągający od tego z tomu 1. Tutaj przygoda jest bardziej spójna, a postępowanie bohaterów bardziej logiczne. Cóż - DZIKIE PLEMIĘ GRZYBÓW po prostu mi się bardzo podobało. Estetyką i nawet trochę klimatem przypomina mi WODOGRZMOTY MAŁE i jest to duży komplement - a "przypomina" nie oznacza zgapienia, tylko luźne, atrakcyjne skojarzenie czytelnika.
Koniec zostawia nas z oczekiwaniem na kolejny tom i jest to oczekiwanie niecierpliwe. Mam nadzieję, że Panie Wioleta Detyniecka i Aneta Szczypczyk nie każą nam długo czekać. Mamy tu do czynienia z miłą, pełną zabawnych życiowych potknięć bohaterów, uroczą opowieścią o budowaniu relacji, współpracy i tajemnicy.
ale grzyb
tom 2
KRONIKI WIELKIEJ PUSZCZY
krótkie gatki
Wydawnictwo Kultura Gniewu
egzemplarz recenzencki
π
sobota, 13 czerwca 2026
#recenzjePi "BAŚNIE CHIŃSKIE" Lafcadio Hearn
BAŚNIE CHIŃSKIE, to delikatność, słowo lekkie jak piórko i głębokie jak studnia. Dzięki ich lekturze czytelnik jednocześnie wzbija się razem z wiatrem wprost ku niebu, jak i schodzi głęboko w otchłań ziemską w poszukiwaniu skarbów, które raz odnalezione, pozostają z nim na wieki.




















































