Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 29 listopada 2022

#recenzjePi "GRA O TRON" (edycja ilustrowana) George R.R. Martin

Długo się zbierałam, naprawdę długo i na moje szczęście nie oglądałam serialowej GRY O TRON, więc mogłam poznawać ten świat prawie że na świeżo - prawie że ponieważ oczywiście coś niecoś do mnie dotarło. Nie mogłam uchronić się przed wielką sławą GRY O TRON, przed recenzjami i opiniami, więc choć weszłam w to uniwersum bez konkretnych faktów, to jednak miałam w głowie całe zaplecze. Ostatnio czytałam i zachwycałam się PANOWANIEM SMOKA, a to też roztacza nowe horyzonty przed czytelnikiem w kontekście samej GRY O TRON.George R.R. Martin jest mi znany z takich pozycji jak "LODOWY SMOK", którą to książkę bardzo polubiłam, oraz z noweli "W DOMU ROBAKA", który to tekst już mi się nieco mniej podobał. Pisarz ten także odpowiada za redakcję serii DZIKIE KARTY, której przeczytałam jeden tom "TASOWANIE W DŻOKEROWIE" - również mnie ta książka nie zachwyciła, choć sam świat, pomysł na niego mi się podoba. Przechodząc do meritum, styl Martina nie jest moim ukochanym, ale po GRZE O TRON muszę pewne rzeczy na nowo zdefiniować.Już rozumiem dlaczego ta seria, ten świat fantasy, cieszy się taką popularnością - jest zwyczajnie genialna! Na nowo odkrywa fantastykę, stawia nowe cele i prezentuje odmienną estetykę. TOLKIEN jest moim absolutnym mistrzem i kocham jego twórczość całym sercem, zawsze będzie numerem jeden, ale Martin zrobił przewrót. Choć inspirował się złożonością świata TOLKIENA, to przeformułował główne założenia, zmienił obraz, który w swej formie był czarno-biały, było dobro i było zło i była walka między tymi siłami... u Martina nie ma tego podziału - jest zaś krwawe życie - życie, które można stracić nie walcząc o sprawę, ale walcząc o władzę. Nie będzie naprawdę dobrych a słuszne decyzje nie będą podejmowane przez prawych, ale przez bohaterów o sercach złożonych, wystawionych na pokusy.Chciwość, zazdrość, pożądanie - to właściwie główne emocje, może jeszcze strach, bo każdy z nich boi się o własne życie i dlatego walczy. Nie jest to lektura, po której poczujemy się lepiej, ale jest to opowieść o świecie, który niestety znamy. Wydarzenie, które są rzekomo fantastyką, fikcją, są głęboko osadzone w rzeczywistości, bo nawet smoki można odpowiednio zinterpretować.Jednak GRA O TRON w tym WYDANIU ma znaczenie nie tylko ze względu na treść, ale i ze względu właśnie z WYDANIE. To EDYCJA ILUSTROWANA i wygląda fenomenalnie. Podziwiam te obrazy, one rewelacyjnie oddają mrok tej historii i jej spektakularny rozmach. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem dbałości o szczegóły i ilości ilustracji, które dostajemy. Mamy także elegancką dedykowaną tasiemkę-zakładkę, a sama okładka jest przepiękna. Chcę więcej!

podróż się zaczyna
PIEŚŃ LODU I OGNIA
tom I
Wydawnictwo Zysk i S-ka
π

12 komentarzy:

 1. To ulubiony autor mojego syna...
  jotka

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam. :) Dostałam w prezencie, na swoje własne życzenie :) Czytałam najpierw, potem trochę podgladałam serial, ale raczej w postaci filmikow dostepnych na YT, a potem zachcialo mi sie miec swoją ksiązkę, i kolezanka mi własnie taką wersję kupiła. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gracias por la reseña te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 4. I have read a few of the books in the series. And I do like the books better than the TV show. This looks like a great gift for those who still yearn more from these characters and dragons.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serialu nie widziałam, ale słyszałam, że ostatni sezon okropny

   Usuń
 5. This book looks fantastic! I only have the paperbacks.

  OdpowiedzUsuń