Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 28 listopada 2022

#recenzjePi "INNA OPOWIEŚĆ WIGILIJNA" Elizabeth Ann Scarborough

Dickens inspiruje i nie ma się co dziwić. Jego OPOWIEŚĆ WIGILIJNĄ zna chyba każdy. Piękno i ponadczasowość zachwyca małych i dużych, więc i współcześni pisarze pragną pójść w ślady wielkiego mistrza pióra i jednocześnie napisać coś nowego, ale i sentymentalnego. INNA OPOWIEŚĆ WIGILIJNA jest właśnie taką sentymentalną podróżą i w pewnym sensie hołdem złożonym pierwowzorowi - całkiem udanym, choć nie bez błędów.

Elizabeth Ann Scarborough wskrzesiła Ebenezera Scrooge'a i dała mu nową rolę, rolę przewodnika po Bożym Narodzeniu - minionym, obecnym i przyszłym. Główną bohaterką jest Monika Banks, która oczywiście Świąt nie uznaje i dręczy pracowników. Posiada wielką firmę, a wszystko opiera się w niej na komputerach i to właśnie komputery odegrają w tej historii decydującą rolę - rolę magicznego wehikułu.


Styl autorki jest miły, dobrze się to czyta i udało się jej uchwycić "ducha świąt", choć wydaje mi się, że chciała złapać wiele tematów i trochę przesadziła. Fabuła znacząco odbiega od oryginału, choć decydujące elementy pozostały bez zmian - mamy nawet nową wersję Małego Tima. Ogólnie podobało mi się, choć mnie nie zachwyciło.


Książka została bardzo ładnie wydana. Projekt okładki uważam za udany i zachęcający do czytania. To moje drugie spotkanie z inną wersją OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ. Pierwsze było niedawno, a mam na myśli książkę JAK POZNAŁEM ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA? i to był jednak taki plagiat, a tutaj mamy coś ciekawego. Zdecydowanie autorka bardziej się wysiliła.

komputer prawdę Ci powie
Wydawnictwo Zyski i S-ka
π


12 komentarzy: