Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 13 listopada 2022

#recenzjePi "SZCZEPIENIA odkrycia medyczne, które zmieniły świat" David Isaacs

Nie będzie to lekka lektura, nie będzie łatwa, ale zapewniam was, że jeśli po nią sięgniecie, to zobaczycie, że jest warta waszego czasu i pieniędzy. "SZCZEPIENIA odkrycia medyczne, które zmieniły świat" Davida Isaacs'a podejmują temat, który zwłaszcza w ostatnim czasie, jest na językach wszystkich. Autor nie zamierza przekonywać, on tylko opowiada prawdziwe historie... a to zazwyczaj wystarcza, zwłaszcza gdy historia jest opowiedziana dobrze.

Nie bójcie się naukowego stylu, bo go tu nie ma, choć jest wiele naukowych odkryć. Autor jednak każdą informację podaje w sposób powieściowy, nadaje jej odpowiednią narrację i utrzymuje wstrząsająco wciągające tempo. Czytelnik cały czas czuje napięcie i niepokój, a niepokój jest o tyle mocniejszy, ponieważ wypływa z prawdziwych obaw, ze sprawdzonych informacji, bo z wydarzeń, które miały miejsce.


Tradycyjne literackie prowadzenie książki częstą przerywane jest świadectwami osób, które chorowały np. na ospę, lub rodziców, którzy utracili swoje dziecko na skutek choroby takiej jak chociażby krztusiec. To wstrząsające wyznania, które żywo działają na wyobraźnię czytającego i pozostawiają wiele do przemyślenia.



Ja jestem zachwycona i jednocześnie przerażona tą książką. Isaacs sprawił, że żołądek podchodził mi do gardła i czułam wdzięczność, że takie straszne choroby jak grypa, ospa, polio, są dzisiaj raz - że lepiej znane, dwa - że skutecznie leczone, trzy - że prawie zlikwidowane... dzięki szczepieniom. Najlepsze w tej pozycji jest to, że nie jest agresywna w tłumaczeniu, ona po prostu opowiada historie z życia wzięte. Myślę, że każdemu dobrze by zrobił ten ładunek wiedzy zawarty w SZCZEPIENIACH.



SZCZEPIENIA Davida Isaacs'a, są jedną z najlepszych książek z serii #nauka od bo.wiem Wydawnictwa UJ. Mają niesamowitą siłę oddziaływania na czytelnika, a nie są przy tym ani trochę propagandowe - to nic innego, jak zapis historii... historii, którą opowiedział nam człowiek z talentem narracyjnym, ze smykałką bajarza. Dobra książka powinna zawsze coś w czytelniku zmienić... a ta zmienia, ta rozwija świat odbiorcy o informację, o życiorysy, o przeszłość niby znaną, ale jednak tak często modyfikowaną, zmienianą. Przysłuchajmy się głosom z tejże przeszłości, a są to głosy często pełne rozpaczy i bezsilności. Warto...

lęk... to wielka siła, a choroba nie zna lęku
#nauka
bo.wiem
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
π

10 komentarzy: