Łączna liczba wyświetleń

sobota, 24 września 2022

#recenzjePi "WOJNA Z ZACHODEM" Douglas Murray

WOJNA Z ZACHODEM, to książka, którą powinien przeczytać każdy Europejczyk. Jestem w szoku, że została wydana, że Douglas Murray przebił się przez ten mur głupoty otaczającej świat zachodu. Napisać, że to dobra książka, to nic nie napisać.

Autor rozprawia się tu z obrzydliwym atakiem na tradycję, kulturę, na wszystko to, z czego ZACHÓD wyrósł. Odcinanie się od korzeni, to jak odcinanie sobie nóg. Książka ta jest w gruncie rzeczy przerażająca, bo dobitnie pokazuje, że "wielki postęp zachodniej cywilizacji" sprawia, że ów cywilizacja umiera, a to, co jest nazywane tym "postępem" tak naprawdę jest czystym idiotyzmem, wymysłem "wyższych sfer", nowoczesnej arystokracji, która w imię wolności i równości wielbi Marksa, a odcina tlen każdemu, to choćby odrobinę myśli inaczej. Czyż to nie ironia?


Murray bardzo przejrzyście pisze i nie są to bzdurne tezy, jakich pełno w nowoczesnej, niezwykle postępowej literaturze "faktu", ale mądre, głęboko przemyślane i silnie argumentowane prawdy. Nie jest to łatwa książka, ona jest raczej smutna, bo jeśli nic się nie zmieni, to wszystko, na co pracowały pokolenia, o co walczyli nasi przodkowie zniknie. Oczywiście Europa przetrwa, ale bez nas i bez naszej spuścizny. Może będzie chińska, może ruska, może afrykańska lub indyjska, duże prawdopodobieństwo, że niedługo, o ile nie już komunistyczna. Czy tego chcemy i czy to rozumiemy, czy nie, taka nasza postawa wcześniej czy później skończy się katastrofą... cóż, wojnę w Europie już mamy - i zdecydowanie jest ona owocem właśnie tej, bezmyślnej polityki i tego agresywnego negowania wszystkiego z czego wyrośliśmy.


Nie musicie się ze maną zgadzać, nie musicie zgadzać się z Murray'em, ale proszę was - przeczytajcie to. Zróbcie to dla siebie - wyłącznie dla siebie, a po lekturze sami oceńcie, czy autor jest faktycznie w takim błędzie, czy może jednak ma rację.

ważne - śmiertelnie ważne - przeczytaj
9/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka
π

12 komentarzy:

 1. Hmm ciężki kaliber. Obecnie nie mam ochoty na tego typu publikację.

  OdpowiedzUsuń
 2. Musiałąbym przeczytać, żeby się wypowiedzieć. Z tego co Ty piszesz - nie zgadzam się z nim.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co prawda nie sięgam na co dzień po takie publikacje i w najbliższym czasie mam inne, bliższe mi tytuły na oku, lecz w późniejszym terminie może się zdecyduję. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Parece un genial libro. Gracias por la reseña. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie planowałam czytać tej książki, ale mnie przekonałaś

  OdpowiedzUsuń