Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 22 września 2022

#recenzjePi "W SANKTUARIUM SKRZYDEŁ" Marie Brennan (autor), Todd Lockwood (ilustracje)

Choć nie jestem fanką tej serii - dobrnęłam do końca. Tom 5, czyli W SANKTUARIUM SKRZYDEŁ, nie odbiega poziomem od pozostałych części, nadal mamy narrację pierwszoosobową (jak to w PAMIĘTNIKACH bywa) i nadal mamy jałowe dialogi. To, co sprawiło, że chciałam poznać całość, to oczywiście marketing, ilustracje Todd'a Lockwood'a. Cóż... ta seria po prostu dobrze wygląda i miała duży potencjał. Pomysł był przedni! Smoki! I niezależna, mądra, uparta kobieta... niestety ów kobieta okazała się zależna, niemądra, naiwna, irytująca, z przerośniętym ego.... i uparta... upór się zgadza tylko, że to głupi upór.

W SANKTUARIUM SKRZYDEŁ cierpi na (podobnie jak poprzednie tomy) złe opowiadanie. Teoretycznie, to co dzieje się w tej książce powinno ekscytować, trzymać w napięciu, ale zostało to napisane jak przedszkolna wyliczanka. Autorka zupełnie wyzuła swoją opowieść z uczuć.
Dialogi niestety również są słabe, jałowe, nic nie wnoszące, niby zabawne, ale tak naprawdę żenujące. Wiem, okropnie narzekam, ale dotrwałam do końca, przeczytałam całe 5 tomów... to jednak o czymś świadczy. Wkręciłam się na tyle w temat, by doczłapać do mety i cieszę się.


W tym tomie mamy chłodne klimaty i wysokie góry, czyli chyba najciekawsze położenie do tej pory, choć podróż "BAZYLISZKIEM" również miała wieki potencjał. Właśnie! Te książki mają tyle niewykorzystanego potencjału! Ach! jaka szkoda, że pisarka zamiast ideologiczne walczyć ze światem nie postawiła na przygodę, na energię, na zabawę, na pragnienie odkrywania nieodkrytego....


Seria PAMIĘTNIK LADY TRENT została rewelacyjnie wydana. Projekt okładek jest bombowy! Świetnie te książki razem wyglądają i myślę, że większość czytelników właśnie dzięki temu sięga po opowieść Marie Brennan o smokach. Sami zdecydujcie, czy to dla was - wielu się zachwyca, więc warto samemu sprawdzić.

koniec smoczych opowieści
5/10
tom 5
PAMIĘTNIK LADY TRENT
Wydawnictwo Zysk i S-ka
π

12 komentarzy: