Łączna liczba wyświetleń

środa, 7 września 2022

#recenzjePi "MELUZYNA NOCTIS i MROCZNA GŁĘBIA" Philip Reeve

Poznawanie tej opowieści było czystą przyjemnością. Czerpałam z niej pełnymi garściami - czyli brałam atmosferę, mrok, tajemnicę i całe to bezkresne morze. Tak! Wspaniale się bawiłam! MELUZYNA NOCTIS I MROCZNA GŁĘBIA zdecydowanie jest książka wartą uwagi.

Philip Reeve, to znakomity bajarz. Snuje swoją baśń w magiczny, ujmujący sposób. Czyni to w pięknym stylu, każde zdanie jest miłe dla czytelnika - bardzo mnie zaskoczył, bo książka teoretycznie dla młodszego czytelnika, zadowala i starszego. Napisze nawet więcej - starszego zabiera w świat, w którym przypomina sobie, jak to było dobrze być dzieckiem - bo w dzieciństwie wszystko jest możliwe,


Nie jest to jednak opowieść wyłącznie baśniowa, ale także posiada głębie (nie tylko w tytule). Tak naprawdę to czuła historia o tym, że bycie rodzicem, to bardzo trudne zajęcie i niektórych przerasta. Dzieci nie są naszą własnością i nie tylko trzeba znać to zdanie, ale przede wszystkim należy je zrozumieć.


Morze w tej książce, to żywa, oddychająca, potężna istota, która zarówno potrafi zabierać, jak i dawać. Zdumiewa mnie łatwość, z jaką pisarz zbudował tę dziwną, oryginalną "postać", obok której postawił inną, drobną, delikatną, niewinną - Meluzynę... dziewczynkę, która należy i do ziemi i do morza. Lecz trudno stać całe życie w rozkroku. Prawda?


Reeve podarował nam legendy, tajemniczych bohaterów i mokry, mroczny klimat nadmorskiego, wyspiarskiego Burzomorza. Bardzo miło było mi wśród tych postaci, w tym miejscu i często myślałam, jak to by było cudownie zamieszkać z Meluzyną Noctis.


Wydawnictwo Literackie skrupulatnie wybiera powieści dla młodzieży, a MELUZYNA NOCTIS I MROCZNA GŁĘBIA, jest jedną z najlepszych w ich ofercie. Pięknie wydana, świetnie przetłumaczona przez, z magiczną ilustracją na okładce. Polecam każdemu, kto chce wyrwać się na chwilę ze szponów codzienności.

Meluzyno! ... wolało ją morze
8/10
Wydawnictwo Literackie
π

12 komentarzy: