Łączna liczba wyświetleń

środa, 14 września 2022

#recenzjePi "Człowiek, który był Czwartkiem" Gilbert K. Chesterton

Zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie czytałam w tym roku. Chestertona uwielbiam, to pisarz, którego podziwiam i za życie prywatne i za ogromny talent. CZŁOWIEK, KTÓRY BYŁ CZWARTKIEM, to niezwykła, przewrotna, będąca czym innym niż się czytelnik spodziewa opowieść. Nie kierujcie się więc sensacyjno-szpiegowskim opisem, bo tak naprawdę mamy do czynienia z dowcipną i szalenie błyskotliwą filozoficzną zabawą.


Pod przykrywką policyjnej misji przeciw anarchistom Gilbert prezentuje nam spektakl nieporozumień, zderzenie poglądów, istotę strachu i niebezpieczeństwo bezkrytycznego wpływania na morze krągłych ideologii. To, co się absolutnie przebija w tej powieści, to HUMOR. Geniusz pisarza polega na tu na jego wszechstronności, na umiejętności łączenia tematów w sposób wręcz komiczny - ale równocześnie podniosły, surowo dosadny.


CZŁOWIEK, KTÓRY BYŁ CZWARTKIEM już od tytułu intryguje i bardzo żałuję, że chyba niewiele mówi się o tej książce. Opowieść ta zasługuje na uwagę o wiele, wiele większą. Treści, które Chesterton przemycił w swoim dziele... treści, które dotykają człowieczeństwa - nic nie straciły na aktualności. BA! Treści te dzisiaj zdają się jeszcze bardziej aktualne.Piszę tu dużo o moich odczuciach, a o czym jest książka? O pewnym policjancie-poecie ze Scotland Yardu, o jego misji, która bardziej niż w czyny (które są oczywiście wielkie) nasycona jest inteligentnym dialogiem. Ten agent wnika do Anarchistycznej organizacji, by udaremnić planowany przez niejakiego Niedzielę krwawy zamach. I oczywiście brzmi to śmiertelnie poważnie, ale uwierzcie mi - humor jest tu przedni, a koniec kapryśny... że się tak wyrażę.


Książka jest świetnie wydana i polecam ją bardzo, puki jeszcze można ją zdobyć, bo kto wie, czy doczekamy się dodruku. Łapcie, bo to klasa i piękne literackie spotkanie. Ja w Chestertonie zakochałam się od OJCA BROWN'a i teraz się w tej miłości tylko utwierdziłam.

znakomita gra z czytelnikiem
8/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka
π

10 komentarzy: