Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 26 września 2022

#recenzjePi "NIEPOWSTRZYMANI jak przejęliśmy władzę nad światem" Yuval Noah Harari (autor), Ricard Zaplana Ruiz (ilustrator)

Bardzo cenię pozycje popularnonaukowe skierowane do młodszych czytelników. Uważam, że to niezwykle ważne, by od małego uczyć się w sposób ciekawy - a NIEPOWSTRZYMANI zdecydowanie są ciekawi. Yuval Noah Harari ma fantastyczne wyczucie, ma talent do świetnych metafor, które trochę bawią, trochę zaskakują, ale zdecydowanie pełnią silną rolę edukacyjną - Harari edukuje.


Książka została bardzo dobrze zaprojektowana graficzne. Mamy interesujące i pasujące ilustracje Ricarda Zaplana Ruiz, które sprawią, że treść ożywa na naszych oczach. Młody czytelnik może się zainteresować już samym obrazem, a obraz to naprawdę dobry początek do nauki. Wizualne doznania, jak wiemy, są istotne, zwłaszcza w wielu dojrzewania.


Choć książka bardzo mi się podoba, to jednak mam pewne malutkie "ale". Autor mocno podkreśla, że ludzie, to zwierzęta - i o ile nie widzę w tym stwierdzeniu błędu, to trochę mnie drażni, że sfera duchowa, którą chyba mamy? jest absolutnie pominięta. Nie chodzi o to, by wychwalać naszą duchowość, ale jednak trochę się od tych małp różnimy - tak sądzę.


Podsumowując "NIEPOWSTRZYMANI jak przejęliśmy władzę nad światem", to bardzo dobra książka. Ogromnie podoba mi się sposób opowiadania, styl, przejrzystość. Ilustracje są świetnie! Już sam pomysł zasługuje oklaski, bo co by nie mówić, nieźli z nas superbohaterowie. Jest to także pozycja z przesłaniem i pięknie konwersuje z młodością, która będzie kształtować przyszłość.
Należy podkreślić, że w tej książce czytelnik odnajdzie naprawdę bardzo wiele informacji, wiedzy. To bogato ilustrowana, przesycona barwną historią ludzkości pozycja, o której warto wiedzieć i o niej dyskutować. Zachęcam i starszych i młodszych, bo to świetna lekcja... a raczej prezentacja naszego drzewa genealogicznego. Zacnych przodków mieliśmy - zacnych!


NIEPOWSTRZYMANI zostali pięknie wydani, co jest raczej oczywistością, biorąc pod uwagę, że wydawcą jest Wydawnictwo Literackie, które zawsze dba o jakość. Polecam, choć mam to małe "ale". Ja jednak będę tkwić w tej "średniowiecznej" komnacie, w której człowiek, to nie tylko instynkt, nie tylko zwierze. Ach ja biedna - zaściankowa persona.

homo sapiens - SUPERBOHATER
7/10
Wydawnictwo Literackie
π

18 komentarzy:

 1. Patrząc na wielu przedstawicieli homo sapiens widzę jednak wiele ze zwierząt... duchowości jeszcze nie odkryli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cóż.... niestety muszę się zgodzić
   D śmiech przez łzy

   Usuń
 2. Zachęciłaś mnie, by wpisać tę książkę do listy wartych przeczytania tytułów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam te książkę w zapowiedziach, ale jakoś nie czułam się przekonana. Widać wydanie naprawdę bardzo lasne

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładna szata graficzna, to już duży plus jak dla mnie. Książka wydaje się ciekawa dla młodzieży, w sumie dzięki temu właśnie jak się prezentuje to spokojnie można ją sprezentować np. Pod choinkę. Takie mam przynajmniej wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To pomijanie duchowości też by mnie zdziwiło.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gracias por la reseña. Se ve interesante. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 7. It does look like an interesting book, indeed. Thanks for this wonderful review!

  OdpowiedzUsuń
 8. Oh wow, it does look like a great book!

  OdpowiedzUsuń