Ciekawskie, ubrane we frak - CESARSKIE. Czyż jest na tej Ziemi coś słodszego od pingwina? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo kochanych stworzeń mamy na naszej Planecie wiele, ale zdecydowanie pingwiny zaliczają się do grona najcudowniejszych ptasich istot świata. Lindsay McCrae w tym swoim "dzienniku - reportażu" prowadzi nas w sam środek mroźnej zawieruchy, podczas której dzieją się prawdziwe cuda. Jestem mu wdzięczna za tę szczerą relację z 337 dni, które spędził na Antarktydzie, mieszkał w stacji Neumayer III i dokumentował życie pingwinów cesarskich. Nie była to praca łatwa, wymagała wielkiego wysiłku fizycznego i ogromnej odporności psychicznej, a także waleczności, determinacji i dobrego serca, które potrafi się wzruszyć, które potrafi podjąć - kiedy trzeba - właściwą decyzję i które nie boi się pomagać, nawet jeśli to może się komuś nie spodobać.
Łączna liczba wyświetleń
niedziela, 28 lutego 2021
#recenzjePi "ROK WŚRÓD PINGWINÓW" Lindsay McCrae
czwartek, 25 lutego 2021
#recenzjePi "Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)" Maria Sternicka-Urbanke (tekst), Justyna Sokołowska (ilustracje)
Na rynku jest naprawdę sporo książek dla dzieci, więc zrobienie czegoś oryginalnego wcale nie jest takie proste i wymaga wyobraźni, pomysłu i niebanalnej kreski w sferze ilustracji. "Amadeusz Foczka (ale z głową bobra), to właśnie taki tytuł. Może nie każdemu przypaść do gustu, ale zdecydowanie jest warty poznania. W tej książce jest śmiesznie, jest poważnie i jest zaskakująco - trzeba przyznać, że to dobre połączenie.
wtorek, 23 lutego 2021
#recenzjePi "Ostatnia Tchnąca Magią" Julie Pike
"Ostatnia Tchnąca Magią", to książka skierowana do młodszego czytelnika, powiedzmy tak 9-12 lat, ale może po nią sięgnąć również ktoś starszy, kto lubi tego typu opowieści. Co znaczy "tego typu"? Znaczy baśniowe, magiczne, z gadającymi zwierzętami i potworami. Jest to historia o czarach, jakie tkwią w słowach - bo wicie SŁOWA MAJĄ MOC.
niedziela, 21 lutego 2021
#recenzjePi "PIEŚNI ZAGINIONEGO KONTYNENTU" Przemysław Hytroś (tekst), Agnieszka Wajda (ilustracje)
Zostałam zaskoczona! Kompletnie się tego nie spodziewałam... "PIEŚNI ZAGINIONEGO KONTYNENTU" oczarowały mnie i to nie swą baśniowością i tym, że dzieci powinny być zadowolone z lektury, ale tym, że są uniwersalne, ponadczasowe i że dotykają problemów, których nie oczekiwałam po książce dla dzieci. Jako dorosła osoba dostrzegłam w tych opowieściach moc metafor, tkliwe, ale i stanowcze opisy prawdziwych problemów.
piątek, 19 lutego 2021
#recenzjePi "A gdyby tak ze świata zniknęły koty?" Genki Kawamura
Zdradzę wam sekret : to nie jest książka o kotach. Oczywiście kot tutaj występuje i pełni ogromnie ważną rolę, można rzec, że rolę decydującą... ale jest to książka o pożegnaniu, o człowieku, o życiu. Genki Kawamura stworzył przepiękny list do ludzi. List, który nie tylko wzrusza, ale i zmienia - Ciebie zmienia, mnie zmienia, nas zmienia. Ta opowieść jest trochę jak okulary dla dalekowidza - nagle to, co blisko, nabiera kształtów, nagle to, co pod ręką, staje się istotne, choć przecież nam spowszedniało, choć przestaliśmy zauważać te nudne dodatki do dni naszego życia.
czwartek, 18 lutego 2021
#recenzjePi "PROKRUSTOWE ŁOŻE aforyzmy filozoficzne oraz praktyczne" Nassim Nicholas Taleb
Prokrust, to postać z mitologii greckiej, raczej mało pozytywna. Miał on w zwyczaju swoich gości nieco "ulepszać". Gdy zapadała noc, a oni kładli się do łóżek, Prokrust sprawdzał, jak im się śpi. Jeśli biedak był za duży i wystawały mu np. stopy, to wspaniałomyślny gospodarz ów stopy mu obcinał, jeśli zaś było się za małym, rozciągał jegomościa. Cóż... dopasowywał człowieka do łóżka, a nie łóżko do człowieka. Nassim Nicholas Taleb użył tej sprytnej metafory, by pokazać nam "kulturę" nowoczesną, technologię codzienności i współczesne "udogodnienia". Moim zdaniem genialna analogia.
wtorek, 16 lutego 2021
#recenzjePi "Przewodnik po WSZECHŚWIECIE" Lucy i Stephen Hawking
Oto książka idealna na początek kosmicznej przygody! "Przewodnik po Wszechświecie" doskonale nada się na prezent dla młodej osoby, która odkrywa w sobie pasję do fizyki, nauk ścisłych i astronomii. Nada się też - oczywiście - dla każdego, kto nie czytał wiele o Kosmosie, ale kto by chciał temat zgłębić możliwie szeroko i poznać najważniejsze zagadnienia i odkrycia w tej dziedzinie. To książka pisana zrozumiałym, bardzo przystępnym językiem, a naszymi przewodnikami są znakomici, światowej sławy naukowcy, którzy w poszczególnych częściach prowadzą nas przez zawiłości nieograniczonych przestrzeni i ograniczonych - w tejże przestrzeni - umysłów.
poniedziałek, 15 lutego 2021
#recenzjePi "DIALOG MOTYWUJĄCY I TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA" Sylvie Naar, Steven A. Safren
Jeśli szukacie wartościowej, przepełnionej konkretnymi informacjami, praktycznej i faktycznie pomocnej książki z dziedziny psychologii - to "DIALOG MOTYWUJĄCY I TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA" jest pozycją obowiązkową. Dowiecie się z niej czym jest TPB i dlaczego warto ją łączyć z DM, a przede wszystkim dowiecie się, jak to robić.
sobota, 13 lutego 2021
#recenzjePi "DO KOŃCA CZASU umysł, materia i nasze poszukiwanie sensu w zmieniającym się Wszechświecie" Brian Greene
CZAS jest tym, co nas określa, rodzimy się, uczymy się, pracujemy, kochamy, umieramy - w czasie - nigdy poza nim. Brian Greene, autor mojego ukochanego "Piękna Wszechświata" (ogromnie polecam wszystkim tę książkę) przychodzi do nas tym razem w zupełnie innej wersji. "DO KOŃCA CZASU umysł, materia i nasze poszukiwanie sensu w zmieniającym się Wszechświecie" jest pozycją bardziej literacką niż naukową, a autor jest w niej bardziej pisarzem niż naukowcem. Dobrze to wiedzieć przed sięgnięciem po tę książkę, ponieważ może to rodzić poczucie zagubienia, a nawet rozczarowanie. Właściwie "DO KOŃCA CZASU", to rozprawa filozoficzna, w którą Greene sprawnie wplata naukę i jej dokonania i tym samym stara się udowodnić swoje tezy, czy też teorie - jednak ostatecznie teorie zostają teoriami, a tezy... nie wiem, zależy od odbiorcy.
środa, 10 lutego 2021
#recenzjePi "KOBIETA W CZERNI / RĄCZKA" Susan Hill
Dawno nie czułam takiej radości z czytania, to była idealna, podszyta lękiem i dystyngowanym niepokojem przygoda. Susan Hill mnie całkowicie oczarowała. Jej styl, to w jaki sposób buduje napięcie, jak subtelnie straszy, w tym najlepszym z możliwych stylu - rewelacja! Właśnie tego szukam w opowieściach o duchach, w horrorach. Flaki na wierzchu wywołują we mnie jedynie obrzydzenie, ale mała, zimna, dziecięca rączka, która wsuwa się w moją... to ma moc!