Łączna liczba wyświetleń

środa, 8 czerwca 2022

#recenzjePi "TURE SVENTON w Sztokholmie" Åke Holmberg (autor), Sven Hemmel (ilustracje)

Kolejny tom przygód niezwykłego detektywa TURE SVENTONA za mną - tym razem W SZTOKHOLMIE obchodzić będziemy Boże Narodzenie. Nie zabraknie prezentów, ciotki dawno niewidzianej, rodzinnej atmosfery i Mikołaja - a raczej całego Gangu Mikołajów.


Åke Holmberg stowrzył kultową postać dla dzieci, bohatera charyzmatycznego i rozpoznawalnego, którego się z miejsca lubi. TURE jest sympatyczny i nie jest całkiem normalnym detektywem. Razem ze starym znajomym Omarem rzuca się w wir niebezpiecznych intryg, a ceną będą klejnoty, szlachetne kamienie - sklep jubilera (bardzo miłego i łagodnego pana Erikssona).Lubię lekkość z jaką autor opisuje przygody TURE. W jego książkach nie chodzi tyle o samą zagadkę kryminalną, co o atmosferę, poczucie humoru, budowanie relacji, komizm sytuacyjny. Czytelnik podczas lektury czuje się, jak w domu, jak pod kocem - miło i bezpiecznie.


Oczywiście nieocenioną wartością są ilustracje znakomitego Svena Hemmela, który w prostym i celnym stylu prowadzi naszą wyobraźnię przez zwinny tekst Holmberga. Ilustracje w książce dla dzieci, są niesamowicie ważne, to element obowiązkowy i dlatego tak ważne jest, by były świetnie. Muszą reprezentować wykreowany przez pisarza świat, muszą łapać sedno, odbijać - jak lustro - wizerunki bohaterów, miejsc, zdarzeń.


Seria MISTRZOWIE ŚWIATOWEJ ILUSTRACJI od Wydawnictwa Dwie Siostry, to jedna z najcudowniejszych serii, jakie są dostępne na polskim rynku. Zawsze wartościowe i zawsze odkopane z dawnych lat... a to co stare... to piękne i tego się trzymajmy - zwłaszcza, że wszyscy kiedyś będziemy starzy.

gdzie mój rubin?!
7/10
tom 5
TURE SVENTON
Mistrzowie Światowej Ilustracji
Wydawnictwo Dwie Siostry
π

10 komentarzy: