Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 27 czerwca 2022

#recenzjePi "Kulawa kaczka i ślepa kura" Ulrich Hub (autor), Jörg Mühle (ilustracje)

Ulrich Hub jest mi dobrze znany z "Lisy nie kłamią" i "O ósmej na arce". Ten autor ma bardzo charakterystyczny, szybko rozpoznawalny styl, który z fantazją puentuje kreską Jorg Muhle. Ten duet się świetnie dopełnia i nie dziwię się, że czytelnicy lubią i czekają na kolejne pozycje od tych dwóch utalentowanych Panów.


KULAWA KACZKA I ŚLEPA KURA - cóż, już sam tytuł zmusił mnie do przeczytania. Człowiek zaraz wie, że dostanie coś przekornego, coś trochę klasycznego i odrobinę karykaturalnego. Zawsze łapię się na tym, że opowieści tego pisarza traktuję z góry jak metaforę, jak jedną wielką przenośnię, która próbuje opisać w miły sposób bardzo trudne tematy.


Ta konkretna historia, to przygoda dwóch bohaterek, z której każda ma jakiś defekt. Kaczka jest kulawa, boi się wyjść poza swoje podwórko i jest strasznie samotna. Kura jest ślepa i prawdopodobnie dzięki swej ślepocie niewiarygodnie, wręcz nierozsądnie odważna. Obie chcą spełnić swoje marzenia, tylko... czy wiedzą, jakie ono jest?


Hub potrafi tworzyć zabawne i mądre opowiadania niby dla dzieci, lecz tak naprawdę są to historie dla każdego. Przyjaźń, której wielu z nas szuka - w książkach Huba jest słodko-gorzka. Nie ma tu jasnego dobrego zakończenia - bo kaczka będzie kuleć, a kura będzie ślepa... I właśnie to sprawia, że ta pozycja jest prawdziwa, nie ma nierealnie doskonałych krągłości, a jej bohaterowie są dalecy od ideału.


Polecam, bo ten autor, choć często posługuje się i odwołuje do znanych cytatów, robi to z wyczuciem... nawet pamiętny dialog z "Szarady" się tu wkradł i wywołał wieki uśmiech na mej twarzy (bo to mój ukochany tekst z tego filmu). I jak to było... "Celem jest droga"?


Bardzo ładnie wydana książka, ciekawa propozycja dla czytelników i dużych i małych. Jeśli ktoś rozmiłuje się w opowieściach tego autora, którym towarzyszą proste, celne i w swej dosłowności genialne ilustracje Jorga Muhlea - to może zebrać całą kolekcję.

bo nic mi w Tobie nie przeszkadza - NIC
7/10
Wydawnictwo Dwie Siostry
π

13 komentarzy:

 1. Ciekawe. Ten temat niedoskonałości jest bardzo wazny. Kazdy z nas jest w pewien sposób nieidealny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Ważny i ważne by był dobrze podany.

   Usuń
 2. Takie prawdziwe historie są idealne dla dzieci. Żeby wiedziały, że w życiu nie zawsze jest happy end. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu na końcu jest bardzo miło ❤ ale tak, warto tworzyć takich bohaterów - bardzo dobra książka

   Usuń
 3. To rzeczywiście ciekawa propozycja dla każdego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna, od razu mam na myśli przysłowie - prowadził ślepy kulawego, dobrze im się szło!
  jotka

  OdpowiedzUsuń