Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 9 czerwca 2022

#recenzjePi "Gudu i Gwai" Maria-Luisa Uth,

Absolutny zachwyt! Coś pięknego! Jestem zauroczona tą książką - książką, która czule otula nasze smutki, nasze troski, nasze kompleksy... nasze poranione życia... a jest to przecież książka dla dzieci. Taką książkę dla dzieci polecam! Takiej sobie życzę i życzę jej dzieciom, bo one jak nikt inny potrzebują zrozumienia piękna.GUDU I GWAI, to abstrakcyjna, osnuta czarem, realizmem magicznym opowieść o dwójce bohaterów - dziwnych? smutnych? tak o sobie myślą... Maria-Luisa Uth pokazała nam fascynujący świat, onieśmielająco barwny, zaludniony różnorodnością. Na oko jest to świat idealny, baśniowy, ale gdy czytamy historię GUDU I GWAIA widzimy, że oni tego nie widzą. My na nich patrzymy i się zachwycamy, a oni się siebie boją. Boją się swoich ułomności, boją się niezrozumienia, osamotnienia i ten strach zamyka ich w więzieniu... w domu, który zamknął ich życie w muszli ślimaka.

Baśń o radzeniu sobie z kompleksami i ograniczeniami - wreszcie baśń o sztuce kochania siebie, o samoakceptacji. To trudne i nie tylko jest to trudne dla dziecka, ale i dorośli mają z tym problem. Nagminnie siebie ulepszamy, zakładamy maski i przestajemy dostrzegać, że ów maska straszy, stawia granice, przeraża... gdy tymczasem nasza "skromna" i niedoskonała twarz mogłaby podbić niejedno serce.Tekst jest prosty, nie ma go dużo, jest celny i przez to jasny dla każdego. Fajerwerki pojawiają się przy połączeniu tego właśnie niepozornego testu z ilustracjami - WSPANIAŁYMI! Te obrazy wzruszają, przyciągają do siebie, uwodzą, zadziwiają. Piękna książka! Piękna rzecz! Mądra i Piękna... Oczywiście polecam.

kim jestem - zapytało lustro moją twarz
9/10
Wydawnictwo Dwie Siostry
π

12 komentarzy:

 1. Specyficzne ilustracje, ale mają coś w sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię motyw realizmu magicznego, więc czuję się zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z opisu wynika, że to bardzo wazna ksiązka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Parece un buen libro infantil . Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mało tekstu, to teraz bonus, dzieciaki omijają książki, które trzeba czytać, najlepiej jeśli są do oglądania...
  jotka

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka niespotykana jeśli chodzi o ilustracje. Chyba nie widziałem nic podobnego wcześniej, wyłączając oczywiście sztukę. Chodzi mi o takie użytkowe rzeczy bardziej.

  Mamy to szczęście, że rok dzieli się u nas na te cztery pory roku. Bo są rejony, że jest tylko sucho-mokro. Albo spokojnie-wietrznie. :)

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń