Łączna liczba wyświetleń

piątek, 8 grudnia 2023

#recenzjePi "KONIEC ŚWIATA TO DOPIERO POCZĄTEK scenariusz upadku globalizacji" Peter Zeihan

KONIEC ŚWIATA TO DOPIERO POCZĄTEK Petera Zeihan'a, to błyskotliwa, szczegółowa, ani trochę nie nudna analiza świata, w którym żyjemy, a co ważniejsze świata, w którym najprawdopodobniej przyjdzie nam żyć. SCENARIUSZ UPADKU GLOBALIZACJI - globalizacji, która to naprawdę się kończy i wszystko wskazuje na to, że ten koniec będzie bolał - to scenariusz napisany przez człowieka, który ma rozległą widzę historyczną, polityczną, filozoficzną oraz geograficzną. Łączy wszystkie te dziedziny i spaja je w jedno, wartościowe dzieło, z którego wyłania się... niestety dla nas... mocno straszny obraz przyszłości.


Zeihan wychodzi od początku, od korzeni ludzkości, brnie przez historię i dociera do czasów obecnych i nie zatrzymuje się. Analizuje wszystko, wojny, zmiany na mapach świata, rodzące się i umierające się ideologie... które znów się rodzą i znów umierają i tak w kółko, bo człowiek nie uczy się na błędach, aż po katastrofalne skutki epidemii COVID. Jego analiza, jego wnioski wyraźnie sugerują, że świat, który znamy - kończy się, a my będziemy musieli nauczyć się żyć na nowych zasadach, w których to globalna wioska nie istnieje, a każde państwo zmuszone będzie radzić sobie samo.Samowystarczalność, to nie jest łatwa sprawa. Wlicza się w nią: przemysł, energia, finanse, transport, aż wreszcie to, co najważniejsze - rolnictwo... czyli żywność. Wszystko inne może się schować, gdy człowiek nie ma co jeść. To ogromne wyzwania, ale zmiany już się zaczęły. Ameryka odchodzi od globalnej polityki na rzecz produkcji krajowej, a to oznacza poważne problemy dla reszty świata, który na tej Ameryce zbudował swoją stabilność.


Ta książka, to niezwykle wciągający wykład, w którym autor w przejrzysty sposób tłumaczy czytelnikowi, że nic w przyrodzie może i nie ginie, ale na pewno wszystko się zmienia. Polecam każdemu, kto interesuje się sytuacją polityczną, ekonomiczną, geopolityczną świata. Ważne tematy przekazane przystępnym językiem. Zdecydowanie książka na długie podczytywanie.

świat się kończy - świat się zaczyna
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki
 π

4 komentarze:

  1. Znam kogoś, kto uwielbia literaturę postapokaliptyczną, tak mi się skojarzyło z tą ksiązką. Ja planuję się wziąc wreszcie za Metro 2033.

    OdpowiedzUsuń
  2. It looks like some heavy reading!

    OdpowiedzUsuń
  3. Thanks so much for the wonderful review!

    OdpowiedzUsuń