Łączna liczba wyświetleń

piątek, 7 stycznia 2022

#recenzjePi "Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza" Marek Hłasko


Hłasko, odkąd tylko zetknęłam się z jego słowem, zachwycał. Zaczynałam od czytania fragmentów, bardziej znanych myśli i sentencji, aż wreszcie sięgnęłam po jego twórczość w pełnym wymiarze. Jest to ulubiony pisarz człowieka, którego kocham, więc koniecznie musiałam poznać i muszę poznać WSZYSTKO - już ze względu nie na mojego Pana S., ale na siebie samą, bo wpadłam po uszy.


WSZYSCY BYLI ODWRÓCENI, oraz SOWA, CÓRKA PIEKARZA, to opowieści mroczne, psychologiczne i głęboko ludzkie, zakorzenione w bólu istnienia. Język Hłaski jest niezwykle mocny, uderza bez ostrzeżenia i nie bierze jeńców. Czytając dzieła tego pisarza musimy być przygotowani na druzgocącego kaca (słowo "kac" rewelacyjnie oddaje emocje i stan w jaki wprowadza nas autor i stan, jaki często opisuje w swoich historiach). To ciemne zakątki umysłu i smutna, przegrana codzienność, która wije się jak wąż i w końcu dusi.We WSZYSCY BYLI ODWRÓCENI mamy do czynienia z bohaterem pełnym sprzecznych emocji, bawiącym się z jednej strony ludźmi, a z drugiej cierpiącym z samotności. Nie jest to życie proste i nie jest piękne, ale jest prawdziwe, dzięki czemu możemy znaleźć w tej historii coś z własnego doświadczenia. Ból i strach, który wyzwala to opowieść w pewnym sensie oczyszcza, bo uświadamiamy sobie, że nikt nie ma życia czystego, że każdy się wcześniej czy później pobrudzi.SOWA, CÓRKA PIEKARZA zrobiła na mnie ogromnie wrażenie i to już od pierwszej strony! BA! Od pierwszego zdania..."Staliśmy na środku korytarza, a ta dziewczyna płakała". Już te pierwsze słowa przykuwają uwagę, już nas wciągają, już chcemy wiedzieć... dlaczego? Całość do mnie przemówiła z wielu różnych powodów. Pierwszym jest fach, którym trudni się główny bohater dziennikarz/pisarz. Cóż, to bardzo mi bliskie zajęcia. Mamy tu zagadnienia moralności, etyki, które zawsze są aktualne.Marek Hłasko, to pisarz absolutnie ponadczasowy, który łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Był także człowiekiem wrażliwym, wyczulonym na krzywdę, widzącym więcej niż przeciętny "Kowalski". Takie umiejętności, taki talent jest oczywiście skarbem, ale potrafi być też przekleństwem. Spoglądanie na świat i dostrzeganie jego szarości potrafi skutecznie uniemożliwić nam cieszenie się życiem, takim jakie ono jest. Prawda wygląda tak, że JEST JAK JEST i JESTEŚMY JACY JESTEŚMY a ludzie SĄ JACY SĄ i nic z tym nie zrobimy. To ważna wiedza, która wydaje się prosta, ale jej zrozumienie zabiera często całe życie.Twórczość tego pisarza pokochałam całym sercem. Gra na tych strunach, które ja słyszę i które rozumiem. Niezwykła jest też zdolność Hłaski do łączenia fikcji z rzeczywistością. Umiejętnie komentuje sytuację społeczną i polityczną i robi to w mistrzowskim stylu.

człowiek - słowo, idea, codzienność
9/10
Wydawnictwo ISKRY
π


18 komentarzy:

 1. Zapisuję sobie ten tytuł, gdyż na pewno warto znać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem repertuar nie dla mnie, ale recenzja bardzo dobrze napisana i przystrojona piękną sesją zdjęciową :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że seria Hłaski w kontynuacji u Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Such a great a review! I can't thank you enough! Looks like a classic in the making!

  OdpowiedzUsuń
 5. Oh, you did catch me with this one. I must look for it! Thank you!

  OdpowiedzUsuń
 6. Hłasko - miałam do niego kilka podejść lata temu i tak sobie myślę, że chyba właśnie teraz byłby idealny czas, żeby znów spróbować sięgnąć po jego teksty. Dziękuję, że mi go przypomniałaś.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od czasu do czasu sięgam po opowiadania Hłaski. Tych opowieści jeszcze nie znam. Poszukam w swojej bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękujemy bardzo serdecznie i pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję ❤ dzięki Państwu absolutnie się zakochałam w Hłasce ❤

   Usuń
 9. Piękna seria :) To na pewno nie są łatwe lektury, ale te bym chętnie poznała styl pisania autora ;)

  OdpowiedzUsuń