Łączna liczba wyświetleń

środa, 26 stycznia 2022

#recenzjePi "BRUDNE CZYNY" Marek Hłasko


Moja słabość do Hłaski się rozwija, rozpędza, błyskawicznie rozprzestrzenia - to zupełnie jak z miłością... bez ostrzeżenia atakuje i kiedy się człowiek orientuje, jest już za późno. Nagle okazuje się, że czekałeś człowieku na tę siłę, na ten styl, na te słowa niewypowiedziane, które wreszcie ktoś Ci wykrzyczał do ucha. Tak... Hłasko krzyczy... szeptem...


BRUDNE CZYNY, są moim kolejny spotkaniem z tym absolutnie niezwykłym pisarzem. Nie są to teksty radosne, nie wlewają w duszę nadziei, nie pisano je "ku pokrzepieniu serc", a mimo to krzepią... Trudno wyjaśnić, jak smutek może krzepić, ale krzepi - może chodzi o ten ból, który każdy w sobie nosi. Ból, który każdy rozumie.
Dzieła Hłaski są psychologiczną rozprawą o gatunku, któremu na imię "człowiek". W BRUDNYCH CZYNACH czuć rozczarowanie, rezygnację, życiową niemoc. Hłasko daje nam gorzką lekcję, w której marzenia rozbijają się o twardą ścianę rzeczywistości. W tej książce pisarz nawiązuje do swojej fascynacji lotnictwem, która to towarzyszyła mu od dziecka.



Dla tych, którzy jeszcze się zastanawiają nad sięgnięciem po twórczość Marka Hłaski napisze, że jego styl jest oryginalny, kreuje słowem świat, który wwierca się w wyobraźnię i jest to tak wyraziste, że nasze myśli zaczynają bezwładnie dryfować po czarnym morzu bezsennej uważności. Nagle dostrzegamy, że to, co Hłasko opisuje, jest wszędzie, jest obok, jest w nas. Jego słowa dlatego są tak trafne, bo wszyscy jesteśmy zbudowani z pragnień... pragnień, które nie mogą się ziścić.... z pragnień, których odmówiło nam życie.



Trudno streścić fabułę, a i wydaje mi się to całkowicie niepotrzebne, bo w dziełach tego autora tak naprawdę nie akcja się liczy, ale wewnętrzna walka bohaterów, którzy wystawieni są na niewyobrażalne cierpienia, których pisarz konfrontuje z beznadziejnością i nie daje nadziei na poprawę. I choć brzmi to tragicznie, to też i leczy, uspokaja, gdyż okazuje się, że nie jesteśmy sami, że inni też czasem tak się czują... że inni też walczą.
W BRUDNYCH CZYNACH nie musimy lubić bohatera, nie musimy lubić wykreowanych postaci, ale musimy je rozumieć. W jakiś pokręcony sposób musimy czuć ich zagubienie, ich niemoc, wściekłość, gorycz, która przekłada się na wszystko, która wszystko zatruwa. Skażona ziemia - skażona człowiekiem.



Wydawnictwo Iskry wydało Marka Hłaskę w spójnych, eleganckich oprawach i jestem im bardzo wdzięczna za te wznowienia. To dzięki nim odkryłam jednego z moich ulubionych pisarzy... i dzięki mojemu ukochanemu... ale nie czas tu na prywatę. CZYTAJCIE HŁASKĘ!

wznieść się ponad to - ponad ten świat i ponad ludzi, którzy niczego nie rozumieją
9/10
Wydawnictwo Iskry
π


18 komentarzy:

  1. Ja też tak mam, że jak juz jakis autor mi podejdzie, to czytam wszystko jego, co mi wpadnie w ręce. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lektura raczej nie dla mnie, przynajmniej na obecną chwilę. Niemniej dobrze, że jesteś zadowolona z tej lektury. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno warto czytać, ale nie wiem czy w tym momencie jestem gotowa na ten tytuł...

    OdpowiedzUsuń
  4. W sumie to ja się trochę zastanawiam nad sięgnięciem po twórczość Hłaski

    OdpowiedzUsuń
  5. Znam i kilka razy czytałam "Pięknych dwudziestoletnich" i "Ósmy dzień tygodnia".
    Hłasko był wyjątkiem w najlepszym znaczeniu tego słowa.
    Do niedawna w Bibliotece na ul. Świętojańskiej 5 w Warszawie, tzn. w holu biblioteki była wystawa Jego książek i powieszono tablice z najbardziej trafnymi cytatami z książek które stworzył.
    Ale jednak "Brudne czyny" zostawię sobie na lepszy czas.
    Dziękuję i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja mam jeszcze przed sobą PIĘKNYCH... i ÓSMY....

      Usuń
    2. A wczoraj idąc do koleżanki sfotografowałam tablicę na domu w którym mieszkał Hłasko w latach 1956-1958 ... ul. Częstochowska 16/18 Warszawa

      Usuń
    3. Uwielbiam chodzić śladami ludzi, którzy wpisali się talentem w historię

      Usuń
  6. Looks very intriguing. Such an indepth review..which I love. I was wondering if you'd read a recent mystery that I believe that got the Pulitzer prize. It's by a Polish author. But I can't remember the author or the book at the moment. I am pretty sure Jacob is in the title.

    OdpowiedzUsuń
  7. This looks like such an amazing work by this author. Thanks so much for this wonderful review.

    OdpowiedzUsuń