Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 22 lutego 2024

#recenzjePi "KORNIK" Layla Martinez

KORNIK - mały a straszny. KRONIK - krótko a strasznie. Layla Martinez rzeczywiście napisała horror. Horror koszmarny - bo zło... to ludzie. Czysta nienawiść, czyste szaleństwo, czysta zawiść, chciwość, okrucieństwo. Książka pełna niepokoju, wywołująca obrzydzenie i niedowierzanie, lecz wiara przychodzi po lekturze, a właściwie wiedza, bo przecież ludzie są ohydni. Znamy to, każdego dnia stykamy się z fałszywymi, dwulicowymi, kłamliwymi potworami w ludzkiej skórze. To zera, ludzie niewarci naszej energii - a jednak ją wysysają. Wampiry, które w końcu sprawiają, że w naszym sercu zagnieżdża się KRONIK i już nic nie jest w stanie go wypędzić - ten KORNIK, to doświadczenie bycia ranionym, zdradzanym, poniewieranym, opluwanym, obgadywanym, znieważanym, wykorzystywanym...

W tej niepozornej, bo zaledwie 125 stronicowej opowieści - mieści się cały tłum uczuć, niewypowiedzianego lęku, rozczarowania życiem i chowanej głęboko w duszy nienawiści do świata, który nagradza oszustów. KORNIK, można napisać, że to kobieca książka, ale to nieprawda, bo kobieca kojarzy się (błędnie) z lekką, naiwną opowieścią. Nie! Ta książka jest o kobiecej złości, o kobiecej zemście - o tym, jak bardzo trzeba zranić, by furia rozpętała piekło.
Styl jest nietypowy, może hiszpański, ale może po prostu martinezowski... oryginalna pisarka przychodzi do czytelnika z treścią codzienną, ale spychaną w otchłań o nazwie "o tym się nie mówi". DOM w tej opowieści jest tyranem, jest zgniłym jabłkiem, jest rządnym krwi mordercą. DOM - to piekło.


KORNIK jest jak blizna na pięknym, kobiecym ciele - boli przy każdej zmianie pogody, ale w miejscu przecięcia jest silniejszy od całej reszty, od całej tej delikatnej skóry. Czy polecam? Z pewnością jest to książka, która otwiera oczy na wiele tematów, a autorka sprytnie wplata w pozornie jednowymiarową opowieść - opowieść o Hiszpanii, o ludziach, o rodzinie i o nienawiści do nienawiści. Okładka jak zwykle przy serii z żurawiem zjawiskowa ( Małgorzata Flis).

dom, który gnije
Seria z Żurawiem
bo.wiem
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
egzemplarz recenzencki
π


4 komentarze: