Łączna liczba wyświetleń

sobota, 5 marca 2022

#recenzjePi "ÓSMY DZIEŃ TYGODNIA. NASTĘPNY DO RAJU" Marek Hłasko


Jeśli chodzi o Hłaskę, to można mieć wiele wątpliwości. Można się zastanawiać nad jego twórczością i łączyć ją z jego życiem osobistym. Można nie akceptować postaw bohaterów i samego autora. Można się buntować, sprzeciwiać, kłócić z nim... ale trzeba mu przyznać, że potrafił, jak mało kto, zaglądnąć w czarną otchłań ludzkiej duszy i z tej ciemności stworzyć historię nie do pominięcia.


W tym tomie dostajemy dwie mikropowieści, które choć pełne zagubienia - odnajdują się w głowie czytelnika. Nie potrafię napisać, co konkretnie przyciąga mnie do dzieł Marka - może jest to jakieś głęboko skrywane rozczarowanie światem, którego przecież sam pisarz nigdy nie krył. Na pewno wspaniały styl, który z jednej strony jest brutalny, oschły, konkretny, oskarżycielski a z drugiej czuły, ludzki, prawdziwy, celny i bolesny bólem utraconej miłości.Zarówno ÓSMY DZIEŃ TYGODNIA, gdzie w centrum mamy kobietę Agnieszkę (ciekawe imię... takie "osieckowe"), jak i NASTĘPNY DO RAJU absolutnie pełen mężczyzn - tworzą, wbrew pozorom i oczywistym sprzecznością, spójną całość, która to pokazuje świat kobiet stojących naprzeciw mężczyzn. Wskazuje to na wielką spostrzegawczość autora, na jego wyczulenie w kontekście relacji międzyludzkich, na jego osobiste niedopasowanie. U Hłaski wszystko jest trudne. U Hłaski nie ma rzeczy łatwych.
Gorąco namawiam wszystkich do czytania Marka Hłaski. Są to bardzo ciekawe, pięknie skonstruowane, niezwykle oryginalne teksty, które pozostają w czytelniku przynajmniej na wiele dni. Ja o niektórych opowiadaniach myślę do dzisiaj, choć przeczytałam je już miesiące temu.Podobają mi się także wydania Hłaski, które dostajemy od WYDAWNICTWA ISKRY. To elegancka kolekcja, z fascynującymi słowami wstępu Radosława Młynarczyka. Jeśli więc lubicie coś o człowieku i coś o bólu w spójnej szacie graficznej - to to będzie strzał w dziesiątkę. Z doświadczenia też wiem, że Hłaskę lubią mężczyźni - zatem będzie to dobry wybór na prezent dla waszego ukochanego.

między gruzami ukrył się człowiek, ale zapomniał kim był i nie wie kim jest
9/10
Wydawnictwo ISKRY
π


18 komentarzy:

 1. Loved that quote at the end! It does look intriguing and I'm sure holds a certain truth many might find difficult to read these days. Thanks so much for the review!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. thx so much for your kind words :) all the best

   Usuń
 2. So great to read your review. 2 novels! I am sure he has a way of making it a classic. Hope you are having a good weekend.

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto czytać Hłaskę. Piękne wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam autora, więc na razie nie planuję czytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To prawda, można sie z nim nie zgadzac pod wieloma względami, ale talentu mu nie mozna odmówić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Se ve un libro muy interesante. Gracias por la reseña, te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba nie mam teraz siły na takie książki...

  OdpowiedzUsuń
 8. Za jakiś czas pewnie wrócę do twórczości Hłaski. Świetne wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękujemy bardzo serdecznie za recenzję i pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń