Łączna liczba wyświetleń

sobota, 23 września 2023

#recenzjePi "PRZEWODNIK ŁOWCY I ZBIERACZA PO XXI WIEKU ewolucja i wyzwania współczesnego życia" Heather Heying, Bret Weinstein

PRZEWODNIK ŁOWCY I ZBIERACZA PO XXI WIEKU, to książka, która zdecydowanie zasługuje na lepszą okładkę. Gdybym nie przeczytała o czym jest i nie lubiła sięgać po tę tematykę, po prostu nie zwróciłabym na nią uwagi - a to byłby duży błąd. Uważam, że jest to jedna z ciekawszych książek, które jednocześnie opisują nasze dziedzictwo kulturowe i biologiczne - jak i obnażają choroby świata współczesnego, błędy w myśleniu i rozumieniu podstawowych zjawisk taki, jak np. sen, edukacja, czy seks.


Małżeństwo biologów ewolucyjnych Heather Heying i Bret Weinstein odznaczają się dużą odwagą, ale i rozsądkiem. W sposób bardzo kulturalny, fachowy, naukowy - z podawaniem przykładów, powodów, skutków i konotacji historycznych tłumaczą szaleństwo współczesnego świata i to, jak ów szaleństwo wpływa na zdrowie ludzi.



Sen np. lubi ciemność - a teraz znajdźmy w nocy, w mieście NOC... światła wszędzie, jarzące się i mrugające reklamy - czyż to nie jest przepis na bezsenność? A szkolnictwo? Sterylne sale, a w nich, w wymierzonych odległościach, praktycznie nieruchomi, rzadko się odzywający uczniowie... czy tak wygląda nauka? Czego dziecko nauczy się w takim środowisku? A związki? O jakich marzymy? Czy marzymy i pragniemy miłości? Bo jeśli tak, to dlaczego promuje się w kinie, w książkach, w sieci związki bez zobowiązań? Czy takie związki są korzystne dla nas i czy nas uszczęśliwiają? I dla kogo są korzystniejsze? Dla kobiet, czy dla mężczyzn? A może ta "kultura" promuje królów i chamów?


Jednak nie są to filozoficzne pogadanki, a naukowe rozważania, podparte doświadczeniem milionów lat... od chwili, gdy życie się narodziło, idąc przez czasy, gdy człowiek stał się Człowiekiem. Każdy rozdział kończy tzw. POWIĘKSZENIE, które niezwykle przejrzyście podsumowuje to, co przeczytaliśmy, a historia prywatnych zmagań pary autorów jest tyle co inspirująca, to też oburzająca i świadczy o tym, że współczesny świat ma niewiele wspólnego z wolnością słowa i tolerancją.


Książkę bardzo polecam. Znalazłam w niej całą masę ciekawych spostrzeżeń, doświadczeń, spraw do przemyślenia i wskazówek, które pozwalają spojrzeć na wiele palących tematów z nieco innej, może mniej popularnej perspektywy.

człowiek współczesny - człowiek dziwny
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki
 π

4 komentarze:

  1. To wielka zaleta, jeśli dana książka pozwala nam spojrzeć na pewne zagadnienia z zupełnie innej perspektywy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie chodziłabym boso, ale obawiam się rozbitych butelek itp. Są nie tylko na chodnikach i trawnikach, ale w lesie też. A z drugiej strony widziałam latem w Warszawie na ulicy bosego chłopaka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Parece un libro interesante. Gracias por la reseña. Te mando un beso.

    OdpowiedzUsuń