Łączna liczba wyświetleń

piątek, 3 marca 2023

#recenzjePi "DOKTOR WHITE I JEGO GŁOWY czyli śmiałe eksperymenty w transplantologii" Brandy Schillace

Czytanie biografii jest niesamowicie ciekawe, poznawanie umysłów interesujących, często wybitnych ludzi może nie tylko inspirować, ale także ostrzegać, bo ich błędy mogą być przecież naszymi. W przypadku tej konkretnej biografii zwrot "poznawanie umysłów" jest co najmniej dwuznaczny. DOKTOR WHITE I JEGO GŁOWY, to niesamowita opowieść o człowieku, który próbował przeszczepić mózg. Eksperymentował w cieniu wyścigu Stanów Zjednoczonych z ZSRR i całe to historyczne tło nie było bez znaczenia w przypadku jego dokonań, posunięć, kroków, które mogą budzić i budziły mieszane uczucia.


DOKTOR WHITE niewątpliwie był wizjonerem i choć ogromnie przyczynił się do rozwoju medycyny, transplantologii, to został zapamiętany jako DOKTOR RZEŹNIK. Nie wiem czy do końca słusznie, bo ja czytając tę książkę raz go podziwiałam, a raz wykrzywiałam się z niesmakiem. Myślę jednak, że każda rewolucja, każdy przełom okupiony jest cierpieniem. To straszne, ale jeśli przyjrzymy się historii, to dojdziemy właśnie do takiego wniosku. Samoloty stają się bezpieczniejsze po katastrofach - bo uczymy się na błędach - a przynajmniej uczymy się na nich w dziedzinach technicznych, w nauce... w życiu prywatnym trochę oporniej.


Brandy Schillace wprowadziła w tę opowieść kolor, literacki kunszt, dzięki któremu czyta się to z zapartym tchem. Świetne pióro odtwarza fascynującą, miejscami przerażającą opowieść o lekarzu, który pragnął przeszczepić "duszę". Autorka rewelacyjnie wprowadza czytelnika w realia tamtych czasów. Opisuje tło historyczne, podaje przykłady, łączy fakty i robi to sprawnie, lekko, ciekawie. Trudno oderwać się od tej książki.


Poza tekstem odnajdziemy tu również fotografie, przy czym niektóre z nich są naprawdę przerażające. Eksperymenty na psach (Rosja), na małpach (White), mocne opisy przeprowadzanych operacji tworzą obraz Frankensteina, doktora, który pragnąc ocalić życia balansował na granicy etyki. Muszę przyznać, że był to bardzo ekscentryczny człowiek, miał swój cel i dążył do niego niemalże za wszelką cenę. Prywatnie był kochającym i czułym człowiekiem, mężem, ojcem dziesięciorga dzieci. W pracy odznaczał się chirurgiczną precyzją i dużą konsekwencją, a jego pomysły - nie ma co się dziwić - budziły i budzą do dzisiaj kontrowersje.


Polecam tę biografię. Bardzo dobrze się ją czyta, jest ciekawa i dobrze oddaje realia opisywanych czasów. Autorka zgrabnie balansuje między tym, co dotyczy wyłącznie doktora, a otoczeniem, odniesieniami historycznymi. Wstrząsające realia rosyjskich eksperymentów wybrzmiewają w tej pozycji bardzo głośno i wyraźnie... a śmiem przypuszczać, że w tej kwestii nic się nie zmieniło. Dobrze, że Schllace pokazała ten wyścig amerykańsko-rosyjski, tę niezwykle ważną rozgrywkę, w której na szczęście triumf odniosło człowieczeństwo.

przeszczepić duszę
seria: PORTRETY/OBLICZA
bo.wiem
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
π

9 komentarzy:

  1. Pojęcie przeszczepienia duszy brzmi bardzo złowrogo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ojej... bym przeczytała, ale czy to nie będzie dla mnie zbyt przerażające?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie sądzę - jest bardzo dobrze napisana i myślę, że o wiele bardziej przerażające bywają książki

      Usuń
  3. Super, że autor oddaje także realia historyczne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Skoro polecasz, to przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń