I to jest książka, którą warto przeczytać. "ZAPOMINAMY o działaniu pamięci i zaletach niepamiętania" Scott'a A. Small'a, to pozycja, która nie tylko uczy, ale i podnosi na duchu w jakiś dziwny, trochę pokrętny, ale jakże fascynujący sposób - mianowicie nasz dobry humor zależy tu od zapominania.
To, na co należy tutaj zwrócić szczególną uwagę, to autor, który jest pełen ciepła, wyrozumiałości i zainteresowania w stosunku nie tylko do swoich pacjentów, ale także do każdego, kto jego książkę będzie czytał. Small potrafi jasno i klarownie formułować zdania, myśli, co sprawa, że odbiorca, słuchacz, czytelnik podczas lektury nie czuje się zasypywany trudnymi, medycznymi określeniami i faktami, a raczej spokojnie płynie po morzu wiedzy o pamięci.
Do ZAPOMINAMY wręcz mnie przyssało, bo już sam początek pięknie wprowadza w cud niepamięci. Lekarz z troską pochyla się nad wątpliwościami, obawami i paranojami pacjentów, ale taż nad "prawdziwymi", a raczej prawdziwie poważnymi problemami. Choroba Alzheimera jest tu "postacią" wiodącą, straszną diagnozą, ale też interesującą opowieścią o tym, jak nasz mózg jest niezwykły i jak mało o nim wciąż wiemy.
Scott A. Small przytacza wiele przykładów, sytuacji, które napotkał na swojej zarówno zawodowej, jak i prywatnej drodze. Skrzętnie pokazuje nam magię PAMIĘCI i NIEPAMIĘCI i to, że zarówno jedno, jak i drugie jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jasno udowadnia, że gdybyśmy wszystko pamiętali, bylibyśmy niezdolni do życia w społeczeństwie i tak jak Funes Borgesa musielibyśmy siedzieć zamknięci w pokoju modląc się o brak jakichkolwiek zmian.
Przyznaję, że książka bardzo mi się podobała, ale najbardziej podoba mi się autor, który z wielką delikatnością i mądrością prowadzi czytelnika przez trudne tematy. Jego szacunek do pacjentów i troska o nich sprawia, że nie da się nie czuć do niego sympatii a sympatia do nauczyciela jest najlepszym gwarantem zaangażowania ucznia.
Jeśli boicie się, że zapominanie, gdzie się odłożyło kluczyki do samochodu - jest pierwszą oznaką poważnej choroby, to przeczytajcie tę książkę, a może odetchniecie z ulgą, bo zapominanie ratuje nas od szaleństwa. (oczywiście nie namawiam do bagatelizowania problemów - zawsze, jeśli coś was martwi, należy skonsultować się ze specjalistą)
ZAPOMINAMY porusza bardzo ważną sferę naszego życia - pamięć. Umysł potrafi ratować nas od wiecznego smutku i żalu, dzięki czemu łatwiej zacząć od nowa. Jest też strażnikiem twarzy, które rozpoznajemy na ulicy nawet po latach niewidzenia. Jednak umysł jest również wrażliwy, delikatny, a nawet jedna trauma może zmienić go na zawsze. Tak naprawdę książka Small'a, to piękna baśń o narządzie, który odpowiada za to, kim jesteśmy - a kim byśmy byli bez pamięci? To pytanie niestety muszą sobie zadawać chorzy na np. Alzheimera i członkowie ich rodzin. Oby nam to było oszczędzone.
zapomniałam, jak mi było źle
by żyć pamiętając o tym, co było dobre
Seria z Linią
Wydawnictwo UJ
bo.wiem
π
Jestem dobrym przykładem tego, że trauma może zmienić mózg. Nie pamiętam praktycznie niczego z trzech lat życia, mózg wyparł. Ze złymi rzeczami też wszystko inne, ale umówmy się - prawie niczego dobrego nie było...
OdpowiedzUsuńJesteśmy niezwykli, a sami nie wiemy jak silny jest nasz organizm. Dla umysłu pokłony ❤
UsuńJaki to ciekawy temat. Chętnie bym o tym poczytała.
OdpowiedzUsuńWięc zachęcam do lektury
UsuńO zagadkach mózgu zawsze warto poczytać...
OdpowiedzUsuńjotka
Dokładnie
UsuńMam na oku tę publikację.
OdpowiedzUsuńSuper, bo warto
Usuń