Łączna liczba wyświetleń

sobota, 16 września 2023

#recenzjePi "KLĄTWA SPRZECZNOŚCI sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy" Krzysztof Masłoń

Powiedzieć, że lubię czytać o pisarzach - to nic nie powiedzieć. Zawsze jestem bardzo ciekawa zaplecza, biurka literata, to jakim piórem napisał swoją książkę, to skąd czerpał inspirację. Dla mnie to sprawy szalenie interesujące, więc gdy zobaczyłam zapowiedź KLĄTWY SPRZECZNOŚCI ucieszyłam się... choć tak się składa, że akurat o polskich pisarzach czytam zawsze z pewną niechęcią i dystansem - zwłaszcza o tych współczesnych, ale i o tych dwudziestowiecznych też (np. ze względu na ich częste powiązania z władzą). Mimo to sięgnęłam po książkę Krzysztofa Masłonia i nie żałuję!



Trzydzieści trzy opowieści - każda inna i każda prawdziwa. Począwszy od Gombrowicza (który był po prostu obrzydliwym typem) kończąc na Kubiaku. Mamy tu portret Zofii Kossak, Jana Brzechwy, Jana Himilsbacha, Stanisława Lema, Sławomira Mrożka, ale i tych mniej znanych, zapomnianych, jak Aleksander Wat, Anka Kowalska, Bogdan Madej i in.



To naprawdę fascynujące historie, a największą ich zaletą jest to, że faktycznie zostały napisane bez cenzury. Tutaj autor wali po oczach i tym, co w życiu pisarzy było dobre i tym, co był złe, skandaliczne, a czasem po prostu obrzydliwe. Dzięki tej książce odkrywamy sylwetki postaci, które znamy tylko zza ich pióra - i wbrew powszechnie krążącej opinii ja uważam, że nie da się zupełnie oddzielić autora od jego dzieła. To związek wręcz genetyczny, jak matki z dzieckiem - nierozerwalny.



W KLĄTWIE SPRZECZNOŚCI znajdują się także fotografie pisarzy - bardzo dobre, wyraziste, na całą stronę. Świetnie wydana pozycja i ja tylko żałuję, że nie mam poprzednich dwóch tomów z tej arcyinteresującej serii. Jak dla mnie Krzysztof Masłoń spisał się na medal. Polecam!

o pisarzach słów kilka
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki
 π

8 komentarzy:

  1. Ciekawi mnie, na jakich źródłach opierał się autor tych wszystkich biografii?
    jotka

    OdpowiedzUsuń
  2. Ależ mnie mocno zachęciłaś. Muszę ją mieć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka zbytnio mnie nie zaciekawiła, ale na pewno znajdzie wielu czytelników :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Looks like some classic reading indeed in literature!

    OdpowiedzUsuń
  5. O, jaka ciekawa publikacja. Bardzo chętnie zajrzałabym do tej książki! :)

    OdpowiedzUsuń