Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 20 listopada 2022

#recenzjePi "TANIEC SZPAKÓW cuda systemów złożonych" Giorgio Parisi

TANIEC SZPAKÓW jest z jednej strony książką bardzo przystępną, a z drugiej naprawdę trudną. Giorgio Parisi, laureat Nagrody Nobla z fizyki za rok 2021 rok prowadzi czytelnika przez wiedzę tajemną, magiczną wręcz - dla zwykłego śmiertelnika, który nie jest za pan brat z systemami złożonymi, z naukami ścisłymi. Robi to sprawnie, łagodnie przechodząc od opowieści o sobie, o swojej wielkiej przygodzie z fizyką... tutaj także (oczywiście) o przygodzie ze szpakami - po bardziej wymagające, czysto naukowe doświadczenia, wnioski, dane.


Jest to pozycja krótka, ma 159 storn, ale jest wypełniona treścią, gęstą i czasem przysparzającą problemy. Zdecydowanie pierwsza część tej pozycji jest bardziej przystępna. Śmiało mogę napisać, że z niej zrozumiałam wszystko, a jeśli nie wszystko, to większość i ta wiedza łagodnie wchodziła mi do głowy... potem było gorzej, co nie zmienia faktu, że książka jest bardzo ciekawa.


Będę musiała do TAŃCA SZPAKÓW wrócić, tak na spokojnie, z zimną głową, bo przeczytać, to w tym wypadku nie zawsze oznacza zrozumieć. W pozytywnym odbiorze tego wykładu pomaga jego osadzenie w historii. Parisi dobrze rozumie, że naukę trzeba podawać w trochę baśniowy sposób, bo tylko wtedy czytelnik, odbiorca ma szansę się skupić, a naukowiec może utrzymać jego uwagę i koncentrację.


O czym jest TANIEC SZPAKÓW? Jest oczywiście także o tytułowym TAŃCU i zostało to pięknie opisane, z zachwytem jaki należy się tym podniebnym artystom. Dzięki temu niezwykłemu doświadczeniu, w które zaangażowane było wiele różnych osób Parisi tłumaczy CUDA SYSTEMÓW ZŁOŻONYCH. Lecz to nie tylko czysta fizyka, to także sprawy dotykające humanizmu, sposobów myślenia - bo jesteśmy całością - my, nauka, natura.


Nie będę tutaj się mądrzyć, bo też i nie jestem w tych tematach mędrcem, ale zachęcam do zgłębiania tych tematów. TANIEC SZPAKÓW jest dobrą pozycją... może nawet świetną na początek, bo stosunkowo łatwą. Tak czy owak ja muszę do niej wrócić - pozycje tego typu powinno się czytać dopóki się ich nie zrozumie.

zatańczymy
Wydawnictwo Zysk i S-ka
π

4 komentarze:

  1. Szkoda, że jednak całość nie jest tak przystępna, jak jej pierwsza część.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w sumie jest, tylko potem robi się bardziej wymagająco, bo i i coraz więcej naukowych tematów

      Usuń
  2. Myslałam, że będzie o ptasiorach, a tu fizyka wyjechała ;p

    OdpowiedzUsuń