Łączna liczba wyświetleń

środa, 19 czerwca 2019

#recenzjePi "Żywioły w literaturze dziecięcej ZIEMIA" Anna Czabanowska-Wróbel, Krystyna Zabawa


ZIEMIA, to dom - zarówno gdy myślimy o niej jako o planecie, kosmicznym kamyczku, jak i o glinie, ziemi, która rodzi i na której budujemy swoje życie, która nas żywi.
"Żywioły w literaturze dziecięcej ZIEMIA", to zbiór tekstów, które czytelnikowi pozwalają spojrzeć na znane i lubiane historie od innej strony. Ta książka, to niezły ładunek informacyjny i śmiało mogę napisać, że pewne rzeczy w głowie mi poukładała i sprawiła, że na literaturę dziecięcą spoglądam teraz z większym zrozumieniem i jeszcze większą czułością. Znalazłam tu tak kochanego przeze mnie Tolkiena z "Hobbitem" na czele, po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że Muminki, to nie jest taka sobie bajka dla dzieci, znów zachwyciłam się Leśmianem, a co do śpiących rycerzy... zdecydowanie nabrałam większej ochoty, by ich obudzić.
Oczywiście biorąc tę książkę do ręki należy pamiętać, że jest to literatura naukowa i nie czyta się tego jak powieści. Ja czerpałam dużą przyjemność z tych tekstów, podczytywałam je w wolnych chwilach i na nowo odkrywałam znane opowieści. Możliwe, że było mi łatwiej, ponieważ praktycznie wszystkie omawiane utwory znałam wcześniej, a ich bohaterowie są mi bliscy, toteż poznawanie ich historii w kontekście żywiołu jakim jest ZIEMIA, dało mi radość pewnie większą, niż tym, którzy owych historii nie znają.
Zdecydowanie polecam tę książkę osobom zainteresowanym literaturą dziecięcą, tym, którzy pragną wiedzieć więcej, oraz nauczycielom. Uważam, że treści tutaj zawarte ubogacą lekcje w każdej szkole.
6/10 dobra, solidna pozycja, warta polecania - warta waszej uwagi

* Bardzo zaciekawiły mnie odpowiedzi dzieci na pytanie "Czym jest ZIEMIA?" Znajdziecie je w tekście Bernadety Niesporek-Szamburskiej "Ziemia - językowe obrazowanie żywiołu w wypowiedziach dziecięcych".
* Nie mogę nie wspomnieć o wspaniałej analizie baśni Andersena dokonanej przez Alicję Mazan-Mazurkiewicz "Andersenowska opowieść o prochu ziemi".
* Znajdziecie tutaj także słowo o naszej niezwykle utalentowanej Emilii Dziubak, jej obrazach i współpracy z Martinem Widmarkiem.
* Są tu jacyś fani "Tajemniczego ogrodu"? Jolanta Ługowska bierze "go" na tapetę i bardzo ciekawie pisze o tym, co nam jest potrzebne do życia i co sprawia, że to życie nabiera kolorów.
* DLA ZAINTERESOWANYCH, w tej serii: Żywioły wyobraźni, dostępne są dwie pozycje - omawiana: "Żywioły w literaturze dziecięcej ZIEMIA", oraz "Żywioły w literaturze dziecięcej WODA".

Bo czymże byśmy byli, bez żywiołów? Gdyby zabrakło choć jednego, zabrakłoby i nas.



seria żywioły wyobraźni
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego



 π 







2 komentarze:

  1. Jesli takie fajne, to trzeba czekac na pozostałe dwa żywioły. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetne dla tych, którzy lubią bajki :) choć tak jak wspomniałam, to pozycja naukowa i nie czyta się tego lekko.

      Usuń